وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انتخاب کتاب های محبوب کودکان و نوجوانان با داوری خود بچه ها رقم خورده است و این نشان می دهد کودکان و نوجوانان در همه بخش ها، تعلیم و تربیت را با عشق و آگاهی طی می کنند.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه دومین دوسالانه جشنواره «نشان هدهد سفید»، با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه و ترویج کتاب خوانی، فرزانه فخریان مشاور وزیر در امور کودک و نوجوان و جمعی از نویسندگان و فرهنگیان کشور برگزار شد.

هراتی در این مراسم گفت: نگاه کنید قبل از انقلاب و بعد از انقلاب چه جایگاهی در زمینه کتاب و کتاب خوانی داشتیم. جایگاه الان را مدیون امام راحل، انقلاب اسلامی و فداکاری بزرگان این کشور هستیم که می توانیم اینجا با امنیت کامل و با خیال راحت درباره کتاب ها و این جایزه صحبت کنیم. 

وی افزود: کتاب های پر امانت در کشور نزدیک به ۳۰۰ عدد است که در ۲ بخش کودک و نوجوان تقسیم شده و نزدیک به ۳ هزار داور آنان را ارزیابی کردند. بیشترین استان هایی که در کتابخانه شرکت کردند به ترتیب خراسان شمالی، فارس، اصفهان، همدان و یزد هستند.

فخریان که مشاور وزیر در امور کودک و نوجوان است، در بخش دیگر این برنامه اظهار کرد: کتاب خواندن یک مسئله و حرف زدن درباره آن مسئله ای دیگر است. در کشور اگر بتوانیم مسیری را در مقوله حرف زدن ایجاد کنیم، می توانیم اتفاق جدید فرهنگی رقم بزنیم. امیدوارم این رویدادها پایدارتر و بیشتر شود.

بچه ها دوست دارند وارد نقش اصلی داستان شوند

سونیا مرادی کتابدار کودک، در بخش دیگر برنامه گفت: علاقه و هیجانی که بچه ها نشان می دهند، در وجود یک بزرگسال نمی بینم. بچه ها دوست دارند وارد نقش اصلی داستان شوند.

رمضانی که دبیر نهاد کتابخانه ها است در بخش دیگر این مراسم گفت: تیم ما در نهاد کتابخانه ها افراد گمنامی هستند که در این مسیر اثر گذارند. در روند برنامه دیدیم اولویت فعالیت کتابخانه های عمومی، توجه به حوزه کودک و حوزه نوجوانان است. این حوزه به ۲ گروه جدا از هم تقسیم می شود که باید به آن ها توجه کنیم و نیازهایشان از یکدیگر جدا است. این طرحی که به عنوان هدهد سفید در ایرن اتفاق می افتد، در برخی از کشورها رقم نمی خورد. این باعث افتخار است. 

وی با بیان اینکه در حوزه کودک و نوجوان هم افزایی حرف اول را می زند، تأکید کرد: ما با همه دستگاه ها در این امر همکاری خواهیم کرد.

خود بچه ها آثار را داوری کردند

در بخش دیگر این مراسم اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تبریک سالروز آغاز چهل و پنجمین فجر انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره) و شهدای انقلاب، گفت: ما جامعه ای عمیقاً فرهنگی داریم و کودکان از همان سنین اول حیاتشان با کتاب در خانواده آشنا می شوند و مادرها، بچه ها را با کتاب مأنوس می کنند. این انس با کتاب در خون ما ایرانیان است.

وی افزود: انتخاب کتاب های محبوب کودکان و نوجوانان با داوری خود بچه ها رقم خورده است. این نشان می دهد کودکان و نوجوانان ایران ما در همه بخش ها، سنین اصلی تعلیم و تربیت را با عشق و آگاهی کتاب طی کرده و نمو پیدا می کنند و کارهای خلاقانه انجام می دهند. ما بیشترین مخاطب را در حوزه کودک و نوجوان داریم.

اسماعیلی اذعان کرد: سال گذشته در نمایشگاه کتاب با رئیس جمهور به بخش کودک و نوجوان رفتیم و با غرفه داران صحبت کردیم. آنان از استقبال خوبی که فرزندان و خانواده ها از کتاب های کودک و نوجوان داشتند، صحبت کردند. برخی دوست دارند جایگاه کتابخانه را پایین بیاورند و آن را در حد قرائت خانه عنوان کنند؛ این بی انصافی است.

وی ادامه داد:  من در بیش از ۲۰۰ شهرستان حضور مستقیم داشتم. در بعضی از آن ها هیچ مرکز فرهنگی جز کتابخانه وجود نداشت. حوزه کودک و نوجوان حوزه ای بسیار مهم است.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امسال بنیاد پویانمایی را راه اندازی کرده و این بنیاد در حال شکل گیری است، اساس کار بنیاد را بر ساخت کارهای فاخر برای کودک و نوجوان دانست و گفت: جای گلایه از کم کاری خودمان دارد وقتی از کودکان پرسیده می شود ۱۰ چهره مورد علاقه خود را بگویید، آن ها از چهره های خارجی نام می برند. 

لازم به ذکر است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داده است تا قبل از پایان دوره اول خود، کتابخانه ساری را بسازد. 

برگزیده ها: 

۶ کتابدار برگزیده این مراسم به ترتیب زیر اعلام شدند:

۱ـ پریسا کهنسال از قزوین

۲ـ صدیقه شه مرادی از کرمان

۳ـ سونیا مرادی از کرمانشاه

۴ـ سارا فاجه از گلستان

۵ـ صمد رهبریار از گیلان

۶ـ طیبه عبدلی از همدان

در بخش داوران برگزیده کودک: 

۱ـ امیرعلی سلیمانی از شهرستان نجف آباد استان اصفهان

۲ـ زهرا یوسفی از شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی

۳ـ امیرحسین صاقی از شهرستان دشتستان استان بوشهر

۴ـ سارا آدینه پورجمال از قرچک استان تهران

۵ـ شادی شاملو از یزد

انتشارات برتر کودک به شرح زیر نیز شناسایی شد: 

۱ـ سعید قاسمی مدیر انتشارات کتابک

۲ـ مسعود فرزانه سرپرست انتشارات به نشر «کتاب های پروانه»

۳ـ عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات محراب قلم «کتاب های مهتاب»

داوران برگزیده نوجوان به شرح زیر انتخاب شدند:

۱ـ محبوبه حمامی از شهرستان بشرویه استان خراسان جنوبی

۲ـ سنا محبی از شهرستان فسا استان فارس

۳ـ مریم قلیوند از شهرستان کنگاور استان کرمانشاه

۴ـ آرزو یوسفی از شهرستان باشت استان کهگیلویه و بویراحمد

۵ـ پرنیا شعبانی از قائم شهر مازندران

انتشارات برتر نوجوان نیز به شرح زیر بودند:

۱ـ علی شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره مهر

۲ـ سیدرضا کروبی مدیرعامل شرکت انتشارات فنی ایران «کتاب های نردبان»

۳ـ محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

در بخش دیگر این مراسم از برگزیدگان بخش کتاب نوجوان به ترتیب امتیاز کسب شده و به شرح زیر تقدیر شد:

۱ـ کتاب «آبنبات هل دار» به نویسندگی مرداد صدقی از انتشارات سوره مهر

۲ـ کتاب «نامه های گاندو» به نویسندگی معصومه یزدانی از انتشارات نردبان

۳ـ کتاب «بچه های کشتی رافائل» به نویسندگی محمدرضا مرزوقی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

برگزیدگان بخش کودک نیز به ترتیب زیر بودند: 

۱ـ کتاب «عمو قاسم» به نویسندگی محمدعلی جابری از انتشارات کتابک

۲ـ کتاب «قصه ما مثل شد» به نویسندگی محمد میرکیائی از انتشارات به نشر

۳ـ کتاب «قصه های خیلی قشنگ» به نویسندگی مجید ملامحمدی از انتشارات محراب قلم

در ادامه این مراسم از  از ۶ ناشر و ۱۰ نویسنده کودک و نوجوان نیز تقدیر به عمل آمد:

انتشارات کودک:

ـ سعید قاسمی مدیر کتابک

ـ مسعود فرزانه سرپرست به نشر «کتاب های پروانه»

ـ عبدالعظیم فریدون انتشارات مهتاب

انتشارات نوجوان:

ـ علی شروانی مدیر انتشارات سوره مهر

ـ سیدرضا کروبی مدیر کتاب های نردبان

ـ محمدرضا کریمی صارمی مدیر کانون پرورش فکری کودکان

نویسندگان بخش کودک: 

ـ زهرا یوسفی از آذربایجان شرقی

ـ امیرعلی سلیمانی از اصفهان 

ـ امیرحسین فوزیاستان از بوشهر 

ـ سارا آدینه پور از تهران 

ـ شادی شاپور از یزد 

نویسندگان بخش نوجوان: 

ـ محبوبه حمامی از خراسان جنوبی 

ـ ثنا محبی از فارس

ـ مریم قلی وند از کرمانشاه 

ـ آرزو یوسفی از کهکیلویه و بویراحمد 

ـ پرنیا شعبانی از مازندران 

بیانیه پایانی این جشنواره توسط فتح الله فروغی به نمایندگی از هیأت داوران دومین دوسالانه هدهد سفید قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: 

«نخستین دوره جشنواره در سال ۱۳۹۸ برگزار شد و به دلیل همه گیری ویروس منحوس کرونا، دومین دوسالانه جشنواره در سال ۱۴۰۱ آغاز شد و در سال جاری به انجام رسید. حال بسیار خرسندیم که دوباره هدهد سفید را در آسمان کتاب و قصه در حال پرواز می بینیم.

دومین دوره جشنواره نشان هدهد سفید در حالی به نقطه پایانی خود رسیده که در داوری مقدماتی تعداد ۳۰۰ کتاب (۱۵۰ کتاب کودک و ۱۵۰ کتاب نوجوان) از پر امانت ترین کتاب های کتابخانه های عمومی توسط کودکان و نوجوانان، کتابداران و کارشناسان کتاب خوانش و داوری شده و از میان آن ها ۶۰ عنوان کتاب (۳۰ عنوان کتاب کودک، ۳۰ عنوان کتاب نوجوان) به مرحله نهایی راه یافته و سرانجام با نظر هیأت داوران نهایی ۶ عنوان کتاب (۳ عنوان کتاب کودک و ۳ عنوان کتاب نوجوان) به عنوان برگزیده و با عنوان محبوب ترین کتاب های کودک و نوجوان به انتخاب مخاطبان معرفی شدند.

معیار اصلی داوری آثار، میزان رضایت مخاطبان اصلی، یعنی کودکان و نوجوانانی بود که کتاب ها را از کتابخانه ها به امانت گرفته و مطالعه کرده بودند و پس از آن تصویرسازی، گرافیک و صفحه آرایی به عنوان ملاک های بعدی مورد نظر قرار گرفت.»

پایان پیام/ نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان