مشاور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: قبل از حمله ۷ اکتبر، رژیم صهیونیستی ۲۰۰ نفر از جبهه مقاومت را دستگیر کرده و طرحی داشت که فاتحه فلسطین را بخواند. حماس حرکتِ پیشدستانه کرد تا معادله صهیونیست ها ...

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه جشنواره شعر و داستان ایثار و مقاومت در امتداد مکتب سردار سلیمانی امروز در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

علی محمد مؤدب دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر محسن شیخی جانشین مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، حسین علاء الدین دبیر کنگره سراسری شعر و داستان ایثار و مقاومت، غلامعباس کیانی مدیرکل امور ایثارگران شهرداری تهران و دبیر کنگره سراسری شعر و داستان ایثار و مقاومت، ایرج مسجدی مشاور عالی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله حاضران این مراسم بودند.

کیانی در ابتدای این مراسم بیان کرد: فقط ملت هایی باقی خواهند ماند که مقاومت را سرلوحه خود قرار می دهند. تاریخ معاصر نشان داد که فقط مقاومت است که می تواند ملت ها را پایدار نگه دارد. آن چیزی که در این چند سال دیدیم به ما آموخت که برای باقی ماندن فقط باید مقاومت، ایثار در جهت حفظ ارزش ها و حفظ خودمان انجام دهیم.

دبیر کنگره ادامه داد: رژیم صهیونیستی چگونه جنایت می کند و هیچ کس هیچ آهنگ مخالفی سر نمی دهد. این مقاومت را باید به نسل بعدی تبلیغ و اعلام کنیم. بر تک تک ما لازم و ضروری است که نسل آینده را با این مبانی آشنا کنیم.

وی افزود: بهترین زبان برای این رسالت، زبان هنر است. زبانی که وسعت بسیار بزرگی دارد و آثار بسیار گران سنگی از خودش بر جای می گذارد. یکی از راه های رساندن این مهم به نسل آینده استفاده از هنر و زبان هنر است. هنرمندانی که در این زمینه کار می کنند، همچون مجاهدان فی سیبل الله هستند.

ایرج مسجدی به عنوان مشاور عالی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه مراسم گفت: مجاهدان آرزوی شهادت می کنند چرا که آن را فوز عظیم می دانند. خیلی ها دنبال تشویق و جایزه و مدال و مقام هستند. اما چه مدال و مقام و جایگاهی بهتر از عند ربهم یرزقون؟

وی ادامه داد: ابومهدی المهندس برای سردار سلیمانی و جمهوری اسلامی ایران رفیق، شفیق، مستشار، دستیار، دوست و به قول خودش سرباز بود. او می گفت به من نگویید عراقی، چرا که ما مدافع حق هستیم. ما سربازان بدون مرز هستیم در مقابل ظلم و جنایت کاران، چه حلب باشد، چه موصل، چه اسرائیل و چه مرز ایران.

مسجدی تأکید کرد: ابومهدی، شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم دشمن را در عمق استراتژیک نابود کردند و امنیت این سرزمین را تأمین کردند. اگر امروز شرایطی است که ذوق شعری شاعر گل می کند و هنرمند از هنر خود استفاده می کند، به واسطه این امنیتی است که شهدا ایجاد کردند. اگر امنیت نباشد نه اقتصاد هست، نه ملت، نه خواب، نه روان و نه...

مشاور فرمانده نیروی قدس توضیح داد: سردار سلیمانی از روزهای اولی که به جبهه مقاومت آمدند، گفتند ما باید جبهه و نیروهای مقاومت را قدرتمند کنیم. تا کی جبهه مقاومت می خواهد با چنگ و دندان بجنگد و رژیم صهیونیستی مسلمان ها را بکشد و هیچ کس هم نتواند کاری کند. جبهه مقاومت باید قدرتمند، مجهز و مستقل باشد و از همه نظر روی پای خودش بایستد.

وی تأکید کرد: امروز مقاومت تبدیل به قدرتی منطقه ای شده است. امروز و بعد از جنگ غزه حماس تبدیل می شود به یک مؤلفه قدرت. امروز به جایی رسیدیم که هیچ قدرتی نمی تواند تصمیمی بگیرد مگر اینکه مقاومت را در نظر بگیرد و با آن کنار بیاید.

مسجدی ادامه داد: قبل از حمله ۷ اکتبر، رژیم صهیونیستی ۲۰۰ نفر از جبهه مقاومت را دستگیر کرده و طرحی داشت که فاتحه فلسطین را بخواند. حماس حرکتِ پیش دستانه کرد تا معادله صهیونیست ها را بهم بزند. امروز هم صهیونیست ها تنها کاری که توانستند بکنند بمباران مردم بی دفاع فلسطین بود. با این حال حتی ۱۰ درصد توان مقاومت هم از بین نرفته است. میلیون ها نفر از شهرک نشین های اسرائیلی آواره هستند و برای اولین بار اردوگاه زدند. نتانیاهو که شاهد پایان عمر سیاسی و حکومتی خود است، برای بقای خود می جنگد.

مشاور فرمانده نیروی قدس افزود: با اینکه ۵۰ هزار نفر از فلسطینی ها شهید یا مجروح شده اند، حتی یک خانواده فلسطینی هم از غزه بیرون نرفته اند. می گویند اینجا سرزمین ماست. بچه های ما در حال مبارزه هستند. می گویند ما شهید می شویم اما بهتر از مرگ تدریجی و با نکبت در اردوگاه ها است. اسرائیل در این جنگ شکست خورده است و فلسطین و مقاومت پیروز این میدان خواهند بود.

وی در پایان اعلام کرد: عزیزان هنرمند، شاعر، سینماگر، نویسنده و هر کسی که نام شهید و مقاومت را بزرگ می کند و زنده نگه می دارند، عاقبت به خیر است و درود خدا به او باد. کسانی که در موضوع حماسه و ایثار و مقاومت شعر سرودید گردن خود را با افتخار بالا نگه دارید. منتخب همه اشعار در یک مجموعه ادبی درج خواهد شد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تجلیل به عمل آمد.

برگزیدگان آثار برتر جشنواره عبارتند از مصطفی توفیقی از مشهد، سارا صابر از تهران و فاطمه افراسیابی از کرمانشاه.
برگزیدگان آثار شایسته تقدیر عبارتند از رضا نیکوکار از گیلان، حسن خسروی وقار از قم و فاطمه سلیمان پور از اصفهان.
برگزیدگان بخش داستان عبارتند از مجتبی صفدری از گیلان، مهدی حمیدی از تهران و رقیه رضایی از همدان.
برگزیدگان بخش دلنوشته های خانواده شهدا عبارتند از بهروز میرزایی، پژمان صالحی و کوثر پاریابی زاده که همگی فرزند شهید یا ایثارگر هستند.
شاعران خارجی برگزیده نیز احمد حسینی شهریار از پاکستان و احمد الجنید از یمن هستند.

کیانی در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: زبان هنر زبان بسیار موثق و قوی است. تقریباً می توان گفت در تمام ابعاد خود چه تئاتر، چه شعر، چه فیلم و ... پر مخاطب ترین زبان است. شما با یک بیت شعر می توانید مفهومی را به مخاطب برسانید که شاید برای بدست آوردن آن باید چندین جلد کتاب خواند. به همین دلیل می تواند بهترین زبان برای انتقال مفهوم مقاومت را زبان هنر دانست. چرا که در عین اینکه با احساسات و شعور آمیخته است، شور هم ایجاد می کند. این امر باعث حرکات خوب در جامعه و اثرگذاری بر مخاطبین به خصوص نسل جوان می شود.

مسجدی نیز به خبرنگار فارس گفت: حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المندس و شهدای مقاومت امنیت این سرزمین را ایجاد و تضمین کردند. این شهدا بودند که باعث شدند امروز  بچه های ما در آرامش و امنیت به مدرسه بروند و شعرای ما شعر بگویند. بنابراین امنیت بزرگ ترین نعمتی است که خداوند می توانست به هر کسی بدهد و این میسر نمی شد مگر به واسطه شهدای عزیزی که خون خودشان را تقدیم کردند. شهید سلیمانی اسوه و الگوی شجاعت، ایثارگری، تواضع، مردم داری، معرفت، خوشرویی و ... به خصوص با جوان ها و خانواده شهدا بوده است.

وی افزود: با برنامه های مختلف فرهنگی ـ هنری مانند سینما، تئاتر، شعر، کتاب، سرود و ... باید در راستای تبیین شخصیت شهید سلیمانی استفاده کرد.

پایان پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان